Szkoła Podstawowa nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Elekcyjna 21/23 w Warszawie

        Strona główna    O NAS

Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 236 powstał w listopadzie 2010 r. Opiekę nad nim sprawują nauczyciele: Hanna Pręcikowska i Joanna Giermakowska. Szkolny Klub Wolontariatu ma na celu:

- nieść pomoc innym,
- zdobyć doświadczenie, pracując dla innych,
- wykształcić umiejętności właściwego i przyjaznego komunikowania się z drugim człowiekiem,
- zintegrować ze sobą uczniów z różnych zespołów klasowych,
- pokazać innym, jak można spędzić pożytecznie swój wolny czas.

Wierzymy w to, że wszystkim wystarczy zapału do aktywnej pracy przez cały rok szkolny! Trzymamy kciuki!


KONTAKT: email: mydlainnychzs65@gmail.com

REGULAMIN (pdf)WYDARZENIA


2014 - WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

***


2013 - SZLACHETNA PACZKA


Już po raz czwarty wzięliśmy udział w inicjatywie Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku SZLACHETNA PACZKA dotarła do prawie 18 tysięcy rodzin w potrzebie. My pomogliśmy jednej rodzinie, ale jak !!! Od 26 listopada do 5 grudnia udało się nam zebrać najbardziej potrzebne artykuły i zapakować do 21 paczek! To nasz rekord. Wierzymy, że dzięki wsparciu uczniów i ich rodziców oraz pracowników naszej szkoły obdarowana rodzina poczuła się wyjątkowo i z nadzieją weszła w Nowy Rok 2014. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!


2013 - AKCJA "SZKOŁO POMÓŻ I TY"


Po raz trzeci wzięliśmy udział w akcji organizowanej przez Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i Ty". Tegoroczna akcja, stawiała za cel pomoc 22-letniej Justynie Niedziałek, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 2009 r. straciła 4 palce prawej dłoni. Justyna aktualnie studiuje, aby móc w przyszłości realizować swoje marzenia. Prawidłowe funkcjonowanie wśród rówieśników i w życiu dorosłym ułatwią jej specjalistyczne protezy palców. Koszt protez około 65 000 zł zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe rodziny Justyny, dlatego przede wszystkim od ofiarności i dobroci ludzi o otwartym sercu zależeć będzie powrót do sprawności i możliwość bycia aktywnym zawodowo. Chcąc pomóc Justynie rozprowadzaliśmy na terenie szkoły cegiełki w formie kalendarzyków i pomocy naukowych (zasady ortografii, wzory, części mowy itp.). Zebraliśmy w ten sposób 270 zł. Pieniądze zostały przesłane na konto Fundacji Pomóż i Ty. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy nie są obojętni na krzywdę innych i "dołożyli swoją cegiełkę" by pomóc Justynie.


2013 - BIEG NA TAK


W dniu 24 marca 2013 roku wzięliśmy udział w Pierwszym Integracyjnym "BIEGU NA TAK". Imprezę zorganizowała Fundacja "Świat na Tak" we współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, Fundacją "Maraton Warszawski" oraz m. st. Warszawa. Na trasie biegu obejmującym odcinek ulicy Krakowskie Przedmieście - od pomnika Mikołaja Kopernika do Placu Zamkowego - towarzyszyliśmy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej udowadniając, że sport nikogo nie wyklucza. Temperatura powietrza spadła poniżej zera, ale w naszych sercach panowała wiosna. Rozgrzewała nas radość młodych zawodników, którzy mimo trudności dotarli do mety. Jesteśmy z nich dumni!


2013 - WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

***


2012 - SZLACHETNA PACZKA

Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. Dlatego też po raz kolejny postanowiliśmy przygotować SZLACHETNĄ PACZKĘ. Szlachetna Paczka pomaga rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie. Często wydaje nam się, że ludzie biedni są sami sobie winni. Nie przyjmujemy do wiadomości, że zdarzenia losowe, zupełnie od nas niezależne mogą sprawić, że sami dowiemy się jak to jest, gdy nie ma pieniędzy na chleb. W akcję Stowarzyszenia Wiosna zaangażowała się cała nasza szkoła. Wolontariusze przez tydzień zbierali potrzebne wybranej rodzinie artykuły, by w piątek po lekcjach umieścić je w 14 kartonach i zapakować w ozdobny papier. W sobotę przygotowane paczki trafiły do magazynu, z którego zostały dostarczone do oczekującej na nie rodziny. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tego niezwykłego daru na Święta Bożego Narodzenia i życzymy jeszcze większej otwartości i odwagi w zmienianiu świata na lepsze.


2012 - GALA WOLSKIEGO DNIA WOLONTARIUSZA


Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu 3 grudnia 2012 r. wzięliśmy udział w uroczystej Gali Wolskiego Dnia Wolontariusza w Teatrze Na Woli. Podczas uroczystości poseł na Sejm RP pan Michał Szczerba, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola Ewa Statkiewicz oraz zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola Mieczysław Zmysłowski podziękowali wolontariuszom z wolskich szkół za trud działań na rzecz potrzebujących, pogratulowali wrażliwej i odpowiedzialnej postawy oraz wręczyli nagrody i wyróżnienia. Podczas spotkania zostały zaprezentowane działania wolontarystyczne uczniów wolskich szkół oraz program Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola "Ludzie dobrej Woli". Wolski Dzień Wolontariusza był również okazją do wręczenia honorowym krwiodawcom statuetek "Puls Dobrego Serca". Uroczystość uświetnił występ zespołu The Prisoners - Więźniowie Rytmu. Dostarczył nam wielu niezapomnianych przeżyć.


2012 - AKCJA "SZKOŁO POMÓŻ I TY"


Już po raz drugi wzięliśmy udział w akcji organizowanej przez Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i Ty" .Tegoroczna akcja, stawiała za cel pomoc 18-letniemu Szymonowi Czechowskiemu, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 2011 r. stracił palce prawej dłoni. Szymon pragnie kontynuować naukę w technikum, aby móc w przyszłości pracować w wymarzonym zawodzie rolnika-mechanika. Prawidłowe funkcjonowanie wśród rówieśników i w życiu dorosłym ułatwią mu specjalistyczne protezy palców. Koszt protez zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe rodziców Szymona, dlatego przede wszystkim od ofiarności i dobroci ludzi o otwartym sercu zależeć będzie powrót do sprawności i możliwość bycia aktywnym zawodowo.

Chcąc pomóc Szymonowi być aktywnym rozprowadzaliśmy na terenie szkoły cegiełki w formie kalendarzyków i pomocy naukowych (zasady ortografii, wzory, części mowy itp.). Zebraliśmy w ten sposób 335 zł! Pieniądze zostały przesłane na konto Fundacji Pomóż i Ty. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli akcję. Szczególne podziękowania należą się uczniom "zerówki". To oni w znacznej mierze przyczynili się do zebrania wyżej wymienionej kwoty na protezy dla Szymona.


2012 - XVIII Warszawska Olimpiada Młodzieży Niepełnosprawnej

2 czerwca 2012 członkowie wolontariatu wzięli udział w XVIII Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej, która odbyła się na terenie Białołęckiego Ośrodka Sportu. Startowały w niej dzieci oraz młodzież niepełnosprawna w wieku 7-25 lat z terenu Warszawy i woj. mazowieckiego.

Nasi wolontariusze mieli za zadanie zapewnić opiekę i wsparcie startującym zawodnikom, z czego znakomicie się wywiązali. Ze względu na niesprzyjającą pogodę różnego rodzaju konkurencje miały miejsce wewnątrz ośrodka, a nie na zewnątrz jak w latach poprzednich. Jednak mimo to wszyscy świetnie się bawili,
a gorąca wojskowa grochówka rozgrzała nawet największych zmarzluchów.


2012 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


Po raz kolejny wzięliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy organizując imprezę zamkniętą. Podczas 20 Finału WOŚP zbieraliśmy pieniądze pod hasłem: Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

15 grudnia 2011 r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt. "Zimowa miłość", na które zostali zaproszeni rodzice. W aktorów wcielili się uczniowie Gimnazjum nr 61. Wolontariusze kwestowali wśród rodziców i kilka dni później wśród uczniów. Łącznie przekazaliśmy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

1018,02 zł !

8 stycznia 2012 r. z entuzjazmem pojechaliśmy na finał do telewizji. Mieliśmy okazję zobaczyć Studio nr 5, z którego nadawane były wejścia na żywo transmitowane przez telewizyjną dwójkę. Widzieliśmy samego Jurka Owsiaka, który po 13 przyleciał do Warszawy! Atmosfera była naprawdę gorąca! Na scenie pojawiały się zespoły rockowe, a w tłumie można było wypatrzeć znane z małego i dużego ekranu osoby.

Jedną z największych niespodzianek tegorocznego 20 Finału WOŚP, która pojawiła się w samym sercu Studia nr 5 TVP był Chopper. Został wyprodukowany specjalnie dla Fundacji przez Paula Juniora Desingsa, znanego z programu "Amerykański Chopper".


2011 - SZLACHETNA PACZKA


Stowarzyszenie Wiosna już po raz 11 zorganizowało w tym roku ogólnopolską akcję świątecznej pomocy SZLACHETNA PACZKA. W ramach SZLACHETNEJ PACZKI wolontariusze docierają z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących, takich, które nie mają postawy roszczeniowej, których bieda jest ukryta. W szczególności są to rodziny wielodzietne, niepełne, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osoby starsze i samotne, rodziny, których dotknęło nieszczęście oraz takie, których bieda jest niezawiniona. 12 tysięcy obdarowanych rodzin i 190 tysięcy osób zaangażowanych w pomoc - to wyniki tegorocznej PACZKI.

Nasza szkoła również włączyła się do akcji. Już po raz drugi na terenie Zespołu Szkół nr 65 odbyła się zbiórka potrzebnych rzeczy do przygotowania paczki rodzinie wybranej losowo z bazy danych Fundacji. Dzięki hojności naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli zgromadziliśmy: żywność trwałą, środki czystości, garnki, poduszki, koce, odzież oraz pomoce szkolne. Zaangażowanie w przygotowanie PACZKI było naprawdę imponujące. Wolontariusze w piątek 9 grudnia przygotowali 14 paczek! W sobotę 10 grudnia zostały one dostarczone do magazynu i przekazane wybranej rodzinie. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i osobom, dzięki którym mogliśmy przygotować i przetransportować SZLACHETNĄ PACZKĘ!


2011 - MIKOŁAJKI W ZOL


2 grudnia 2011 r. wzięliśmy udział w imprezie mikołajkowej zorganizowanej przez Fundację Świat na Tak w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym przy ul. Mehoffera w Warszawie. Podopieczni ZOL-u to w dużej części osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawne, niesamodzielne, często samotne. Swoją obecnością chcieliśmy wprowadzić w ich życie choć trochę uśmiechu i radości. Wspierali nas inni wolontariusze z Klubów Ośmiu, św. Mikołaj i ….. Miś! Ten ostatni wzbudził największe zainteresowanie. Wielu pensjonariuszy ZOL - u chciało mieć z nim zdjęcie. W końcu nie każdego w Mikołajki odwiedza Niedźwiadek!

Po przybyciu na miejsce wzięliśmy się ochoczo do pakowania owocowych prezentów. Następnie w mikołajowych czapkach odwiedziliśmy siedem oddziałów, gdzie śpiewaliśmy kolędy a nasi koledzy wystawiali Jasełka. Mikołaj obdarował wszystkich prezentami, a jego pomocnicy rozdawali cukierki. Na zakończenie imprezy dostaliśmy choinki wykonane samodzielnie przez mieszkańców i serdeczne podziękowania.


2011 - AKCJA "SZKOŁO POMÓŻ I TY"


W listopadzie 2011 r. Zespół Szkół nr 65 wziął udział w akcji "PODARUJ UŚMIECH WIKTORKOWI", organizowanej przez Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i Ty". Celem tegorocznej akcji była pomoc 5-letniemu Wiktorowi Zielińskiemu, który urodził się z niedorozwojem kości udowej. Obecnie jego prawa nóżka nie rozwija się prawidłowo i jest o 20 cm krótsza od lewej, a prawidłowe poruszanie się zapewnia proteza wyrównawcza. W przyszłości niezbędna będzie seria drogich operacji wydłużenia kości, bez których różnica w długości nóżek może wynieść aż 35 cm. Aby utrzymać sprawność Wiktorka niezbędna jest też ciągła i bardzo kosztowna rehabilitacja, której koszt zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe rodziców Wiktora.
W listopadzie wolontariusze rozprowadzali na terenie szkoły cegiełki w formie kalendarzyków i pomocy naukowych (zasady ortografii, wzory, części mowy itp.).

Zebraliśmy w ten sposób 520 zł! Pieniądze zostały przesłane na konto Fundacji Pomóż i Ty.

Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili cegiełki. Szczególne podziękowania należą się uczniom klas młodszych. Oni bowiem w sposób najbardziej aktywny włączyli się do akcji. Wierzymy, że dzięki ludziom dobrej woli uda się pomóc Wiktorkowi.


2011 - Akcja "EXTRA JEST"


8 października 2011 r. w Jednostce Wojskowej 1230 w Wesołej braliśmy udział w imprezie plenerowej z cyklu "Extra jest". Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy Rehabilitacji i Turystyki Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Promocja". Celem tego przedsięwzięcia była integracja pełnosprawnych i niepełnosprawnych rówieśników.


2011 - Most. Każdy mały jest wielki


2 kwietnia 2011 r. w godzinach od 9 do 15 zapraszamy rodziny do wspólnego budowania mostu na Placu Piłsudskiego. Centrum Myśli Jana Pawła II specjalnie dla dzieci przygotowało gry i zabawy edukacyjne, których bohaterem będzie mały Karol Wojtyła. Wśród uczestników imprezy rozlosowane będą Lalki Lolek. Wolontariusze Zespołu Szkół nr 65 będą tego dnia pomagali przy organizacji całego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że będziecie tam razem z nami.


2011 - Dzień na TAK


21 marca 2011 wstaliśmy jak skowronki, aby należycie powitać WIOSNĘ. Zaopatrzyliśmy się w kolorową kredę i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamieniliśmy się w artystów. Na chodnikach prowadzących wprost do szkoły powstały napisy i złote myśli oraz bajeczne kwiaty, słoneczka, stópki i inne malowidła.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku miłym słowom pojawił się nie tylko uśmiech na twarzach osób czytających, ale także pozytywna energia do nauki i pracy. Tak często zapominamy, że "Życie jest piękne!", nie należy tylko zdejmować różowych okularów, zawsze dostrzegać dobro w drugim człowieku i rozdawać radość innym.


2011 - "Daj siebie innym"

7 marca 2011 r. wzięliśmy udział w spotkaniu "Daj siebie innym" . Było to podziękowanie dla wolontariuszy za pomoc w organizacji XIII Integracyjnego Balu Karnawałowego. Wszyscy zaangażowani zebrali się w Teatrze Studio, aby poczuć jak wiele dobrego płynie z bezinteresownej pracy na rzecz potrzebujących. W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy przemówienia i podziękowań od Pani Joanny Fabisiak. Każdy wolontariusz miał okazję pojawić się na scenie. Po części oficjalnej obejrzeliśmy musical pt. "My żyjemy" przygotowany przez wolontariuszy z LXXV LO. im. Jana III Sobieskiego. Musical opowiadał o losach ludzi dotkniętych śpiączką. Był naprawdę przejmujący. Młodzi aktorzy spisali się na medal!


2011 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


W tym roku wzięliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Podczas 19 Finału WOŚP zbieraliśmy pieniądze na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

16 grudnia 2010 r. odbyło się w szkole przedstawienie , na które zostali zaproszeni rodzice. Przeprowadziliśmy również kiermasz ozdób świątecznych. Wolontariusze kwestowali wśród rodziców i zebrali tego dnia 825,61 zł. 04 stycznia 2011 odbyła się kwesta wśród dzieci i nauczycieli, zebraliśmy 98,32 zł. Łącznie przekazaliśmy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
923,93 zł !

9 stycznia 2011 r.pojechaliśmy na finał do telewizji. Pozytywnie nakręceni i zadowoleni, że też pomożemy maluchom.

W trakcie 19. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieliśmy okazję zobaczyć studio nr 4 i nr 5 , z których nadawane były wejścia na żywo transmitowane przez drugi program Telewizji Polskiej. W czasie jednej z relacji zaprezentowaliśmy apteczki, niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Uczestniczyliśmy również w wywiadach przeprowadzonych przez Grażynę Torbicką.


2010 - SZLACHETNA PACZKA


SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy - realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy potrzebującym rodzinom - by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

W naszej szkole od 29 listopada do 10 grudnia 2010 r.odbyła się zbiórka potrzebnych rzeczy do przygotowania paczki rodzinie wybranej losowo z bazy danych Fundacji. W czasie przerw zbieraliśmy potrzebne rodzinie artykuły. Dzięki hojności naszych uczniów i nauczycieli zgromadziliśmy: żywność trwałą, środki czystości, odzież oraz pomoce szkolne.
W piątek 10 grudnia przygotowaliśmy 9 paczek, które w sobotę zostały dostarczone rodzinie.

Wszystkim darczyńcom dziękujemy! Wiemy, że dzięki Wam, ta rodzina spokojnie spędziła święta.


2010 - "Klub Ośmiu"

W grudniu 2010 roku przystąpiliśmy do współpracy z Fundacją "Świat na Tak" , w szkole jest założony "Klub Ośmiu". Należą do niego wszystkie chętne dzieciaki z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej, Wszystkim przyświeca idea dobrowolnej, bezinteresownej pracy na rzecz innych. Czekamy również na Ciebie!

5 lutego 2011 r. wzięliśmy udział w Balu Integracyjnym w Sali Kongresowej, organizowanym przez Fundację "Świat na Tak". Pomagaliśmy, towarzyszyliśmy i bawilismy się wraz młodzieżą niepełnosprawną.


Szkolenie - Jak zostać wolontariuszem - 18.11. i 09.12.2010 r.
Wzięliśmy udział w szkoleniu "Jak zostać wolontariuszem". Szkolenie odbyło się w Centrum Wolontariatu w Warszawie. Zapoznaliśmy się z obowiązkami wynikającymi z podjęcia pracy wolontarystycznej.

Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65
01-128 Warszawa ul. Elekcyjna 21/23
Tel/fax (22) 836 - 47 - 64     (22) 836 - 40 - 29
http://sp236gim61.neostrada.pl

Ostatnia aktualizacja:
(mm/dd/rr)