Szkoła Podstawowa nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Elekcyjna 21/23 w Warszawie

108. urodziny Ireny Sendlerowej - 15.02.2018 r.

Foto: p. M. Szczypińska

15 lutego to bardzo ważna data w roku 2018, któremu patronuje Irena Sendlerowa. Z okazji 108. rocznicy urodzin tej wielkiej Polki czwartoklasiści, pani dyrektor i nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu. Zostali zaproszeni przez Rzecznika Praw Dziecka do jego siedziby, gdzie spotkali się z gospodarzem, panem Markiem Michalakiem, córką Ireny Sendlerowej, panią Janiną Zgrzembską oraz panią Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki biograficznej o Irenie Sendlerowej.

Uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w wywiadzie, który z obiema zaproszonymi paniami poprowadziła pani Katarzyna Stoparczyk z radiowej Trójki. Rozmowa dotyczyła autorytetów we współczesnym świecie, cech, jakie powinny posiadać osoby ważne w naszym życiu. Autorka książki "Listy w butelce" nawiązywała do tego, co najistotniejsze, wartości reprezentowane przez Irenę Sendlerową w czasach wojny (przyjaźń, zaufanie, bezpieczeństwo) okazały się uniwersalne i ponadczasowe. Młodzi goście zauważyli, że patronka najbardziej ceniła w drugim człowieku dobro, absolutnie nie uzależniając postrzegania innych od wyznania, wyglądu, majątku, pochodzenia. Ani Czerwińska-Rydel zdradziła również kulisy pisania książki - dzieci z zaciekawieniem pytały o sposoby docierania do informacji i o inne szczegóły dotyczące warsztatu pisarskiego. Najwięcej emocji wzbudziła rozmowa z panią Janiną Zgrzembską. Rzecznik Praw Dziecka podkreślał wielką dojrzałość i wrażliwość młodych rozmówców, którzy w dużej mierze dociekali o szczegóły związane z wielkimi emocjami i przeżywaniem trudnych chwil.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne zdjęcia, zebranie autografów, przybicie piątki z panem Michalakiem. W gablocie umieszczono okulary Ireny Sendlerowej i jej Order Uśmiechu, obcowanie z takimi pamiątkami było niesamowitym dopełnieniem spotkania. Wszystkie dzieci otrzymały od wydawnictwa po egzemplarzu książki "Listy w butelce". Rozmowa była powodem wielu wzruszeń i zachęciła do dalszego zgłębiania losów Ireny Sendlerowej.

Szkoła Podstawowa nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi