Opracowanie: M.Szczypińska     Foto: M.Skwarczyło

Międzynarodowy Dzień Tolerancji 16.11.2016r. w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 był wielkim, wzruszającym świętem szacunku i akceptacji. Hasłem przewodnim spotkania były słowa Jaśka Meli: "Niemożliwe nie istnieje". Organizatorzy skupili się bowiem w tym roku na zagadnieniu tolerancji w kontekście osób niepełnosprawnych. Celem było podkreślenie, iż niepełnosprawność często nie jest przeszkodą w osiąganiu wielkich celów. Aktywne i wyjątkowe osoby niepełnosprawne, które zostały tego dnia przywołane, motywują wszystkich do działania pomimo różnego rodzaju przeszkód. Przypomnieliśmy historię Jaśka Meli, który jako nastolatek uległ wypadkowi, tracąc rękę i nogę. Doświadczenie to nie załamało chłopca, który razem z Markiem Kamińskim w ciągu jednego roku zdobył dwa bieguny, potem wspinał się na Elbrus i Kilimandżaro.

Uczniowie tworzyli Kodeks Człowieka Tolerancyjnego: w grupach klasowych opracowywali graficznie poszczególne jego punkty, zastanawiając się, czym jest tolerancja ze względu na płeć, wiek, wygląd, (nie)pełnosprawność, pochodzenie i in.

W drugiej części miało miejsce wzruszające spotkanie z Panem Wojciechem Makowskim - niewidomym sportowcem, który zdobył srebrny medal podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio 2016. Opowiadał o swoich sportowych doświadczeniach, o specyfice treningów, ruchu paraolimpijskim w Polsce. Wspominał szkolne doświadczenia, podkreślając ważną rolę nauczyciela wspierającego w swoim procesie edukacyjnym. Opowiadał o zainteresowaniach, o piosenkach, które tworzy (zaprezentowany został teledysk do piosenki "Igrzysk czas", inspirowanej tegoroczną paraolimpiadą). Pan Wojtek mówił o ograniczeniach, jakie narzuca mu jego niepełnosprawność, cały czas podkreślając, że na co dzień stara się żyć jak każdy z nas, ma wspaniałą dziewczynę, uwielbia chodzić na mecze, spotyka się z przyjaciółmi. Zaimponował nam swoją skromnością i poczuciem humoru. Panu Wojciechowi Makowskiemu towarzyszył pan Janusz Bukowski, prezes Stowarzyszenia Dać Siebie Innym. Zachęcał wszystkich do pomagania osobom samotnym, niepełnosprawnym, wskazując, że tylko życie dla innych jest pełne, bogate i szczęśliwe. W szkolnym święcie uczestniczył także pan Rafał Królikowski - aktor teatralny, filmowy, telewizyjny. Poruszał wiele ciekawych wątków: mówił o swoich doświadczeniach we współpracy z osobami niepełnosprawnymi, ale także o specyfice pracy aktorskiej, filmach poruszających wątek niepełnosprawności, o swoich pierwszych wagarach. Wspominał sztukę "Kaleka z Inishmaan",w której grał rolę Bartleya. Na zakończenie odczytał Kodeks Człowieka Tolerancyjnego, który uczniowie stworzyli w pierwszej części spotkania.

Wzruszającą i piękną oprawę muzyczną przygotował szkolny chór. Hymn szkolnego święta - piosenka Stanisława Soyki "Tolerancja" - wszyscy zgromadzeni zaśpiewali, trzymając się za ręce. Po spotkaniu goście rozdawali autografy i długo rozmawiali z uczniami. Międzynarodowy Dzień Tolerancji był wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.