Opracowanie: p. K. Marcińczyk
Foto: nauczyciele

KRONIKA WYDARZEŃ

2 maja 2015 r.

W tym roku wyjazd do Hamburga odbył się w dniach 2 - 9 maja. W sobotę z samego rana wyruszyliśmy pociągiem do naszej zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech. O godz. 14.00 zostaliśmy przywitani na miejscu przez grupę uczniów i nauczycieli. W tym czasie już wszyscy wiedzieli, kto jest ich partnerem. Następnie pojechaliśmy do Irena Sendler Schule, gdzie czekali na nas rodziny partnerów. Lody zostały przełamane! Po poczęstunku każdy z nas pojechał do "swojego" domu. Wieczór spędziliśmy w towarzystwie goszczących nas gospodarzy.

3 maja 2015 r.

Niedziela to czas spędzony z niemieckimi rodzinami. Nauczyciele odbyli długą przejażdżkę rowerową. Polscy uczniowie cały dzień mieli zorganizowany przez swoich partnerów i ich rodziny.

4 maja 2015 r.

W poniedziałek zostaliśmy oficjalnie przywitani przez pana dyrektora Matthiasa Greite. Grupa polska przekazała na ręce pana Greite upominek z Polski - lalkę. Po obejrzeniu całej szkoły zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy do centrum miasta. Udaliśmy się do konsulatu RP w Hamburgu. Tam już oczekiwał na nas konsul generalny RP, pan Marian Cichosz. Po bardzo ciekawej wizycie pojechaliśmy na stare miasto, aby zwiedzić kościół Michel, wejść na jego wieżę i podziwiać panoramę miasta. Dzięki doskonałej pogodzie widoki były niesamowite!

5 maja 2015 r.

We wtorkowe przedpołudnie uczniowie i nauczyciele obserwowali niemieckie lekcje. Następnie wszyscy wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych, poprowadzonych przez nauczycielkę Mareike Wallwitz (zwaną później Mallorca). Po południu zwiedziliśmy ratusz miasta oraz odbyliśmy przejażdżkę promem po rzece. Tym razem pogoda niemiło nas zaskoczyła - urwanie chmury uniemożliwiło piesze zwiedzanie portowej części Hamburga, więc ok. godz. 18.00 wróciliśmy z partnerami do domów.

6 maja 2015 r.

Kolejny dzień pobytu częściowo spędziliśmy w szkole, a następnie po południu przejechaliśmy do przystani Isekai 10, gdzie przygotowaliśmy się do wspólnej wycieczki łódkami - przez niektórych z nas uznanej za największą atrakcję pobytu w Hamburgu. Wieczór spędziliśmy również na przystani, na zorganizowanym przez rodziców naszych niemieckich partnerów grillowaniu.

7 maja 2015 r.

Czwartek rozpoczął się nieco pochmurnie, ale to nie przeszkadzało nam, aby całą grupą sadzić rośliny wokół jabłoni Ireny Sendlerowej. Po ciężkiej, fizycznej pracy zjedliśmy w szkole obiad i pojechaliśmy do Muzeum Historii Hamburga. Wieczór każdy z uczestników spędził w towarzystwie swojego partnera.

8 maja 2015 r.

Piątek, przedostatni dzień tygodniowej przygody, oznaczał dla nas uczestniczenie w lekcjach w Irena Sendler Schule. Ale nie tylko. Po południu mieliśmy czas wolny na zrobienie obowiązkowych zakupów - pamiątek oraz na clou programu - wspólne gotowanie polskich i niemieckich potraw, a następnie biesiadowanie przy stołach w towarzystwie rodzin, pana Greite oraz zaproszonych gości.

9 maja 2015 r.

Sobota dla każdego z nas rozpoczęła się bardzo wcześnie - a to wszystko z powodu pociągu, którym wracaliśmy do Polski. Nasi niemieccy przyjaciele odprowadzili nas na peron i pożegnali serdecznie. Od tego momentu wszyscy rozpoczęli odliczanie do następnego spotkania - do czerwcowego wyjazdu do Maróza, na Mazurach.