Opracowanie p. Anna Gregorek

Warsztaty "Żywego słowa" - odbyły się w ramach projektu "Dźwiękowe symbole elementem budowania tożsamości narodowej", którego realizatorem jest serwis www.mimamo.pl, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na warsztatach dzieci poznały tajniki pracy lektora, realizatora dźwięku oraz montażysty. Przez ćwiczenia, zabawy i eksperymenty uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak powstaje głos, co to jest barwa i intonacja. Dzieci nagrywały próbki czytanego tekstu, a następnie go odsłuchiwały. Mogły wtedy usłyszeć od prowadzących warsztaty wskazówki i dobre rady do dalszej pracy. Nauczyły się także obsługiwać profesjonalny sprzęt do nagrywania oraz zapoznały się z wyglądem profesjonalnego studio nagrań. W zabawowej formie przeprowadzone zostały ćwiczenia dykcyjne, artykulacyjne, usprawniające narządy mowy. W ramach realizowanej akcji społecznej „Posłuchaj miejsca w którym mieszkasz” dzieci rozwiązywały dźwiękowe zagadki.Nie zabrakło również praktycznych ćwiczeń obsługi programu do montażu materiału dźwiękowego.

Podczas warsztatów dzieci realizowały słuchowisko „Duch – opiekun warszawskich szkół” . Dzieci kolejno wcielały się w role reżysera, realizatora dźwięku, lektora oraz aktorów. Inspiracją do powstania słuchowiska była postać Warszawianina Ignacego Balińskiego , polskiego publicysty, pisarza i działacza społecznego. Ignacy Baliński, pseudonim Axel urodził się w Warszawie 31 lipca 1862 roku. Był redaktorem „Życia Warszawskiego” w czasie pierwszej wojny światowej był Wiceprezesem Macierzy Szkolnej, Sędzią Sądu Najwyższego oraz Prezesem Rady Miejskiej Stolicy. Kochał Warszawę i napisał o niej wspomnienia. Zmarł 11 marca 1951 roku. Dziś niewielu ludzi pamięta, że jest autorem słów „Ucz się dziecko ucz…” które po latach zostały nieznacznie zmienione. A jak brzmi prawdziwa wersja znanego cytatu? Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska o niezwykłych, tajemniczych przygodach, których akcja toczy się na terenie warszawskich szkół. Głowni bohaterzy to typowi przedstawiciele zwykłej klasy. Może znacie takie osoby? Czy kontakt z duchem ich czegoś nauczył? Oceńcie sami! A jeśli macie dowody na to, że tego typu niezwykłe historie miały miejsce również w Waszej szkole opowiedzcie nam o tym.