"Jedno miasto - dwa powstania - wspólna pamięć"
69 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Opracowanie: p. B. Łaszkiewicz, p. M. Skwarczyło

Uczniowie naszego Zespołu Szkół nr 65 uczestniczyli w obchodach 69 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

18.04.2012r. Gimnazjum Integracyjne nr 61 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie było współtwórcą uroczystości z okazji obchodów 69. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia".

W pierwszej części uroczystości Fundacja Shalom zaprezentowała wzruszający film dokumentalny "Holocaust oczami dziecka". Po krótkiej przerwie młodzież z Zespołu Szkół nr 65 wystawiła spektakl pt. "Dzieci Getta" na podstawie zbioru wierszy Stefanii Ney (Grodzieńskiej) pod tym samym tytułem. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy IIa Gimnazjum 61 oraz dzieci z klasy IIa SP 236.

Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości: p. Edyta Kurek - zastępca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, p. Hanna Pałuba - przedstawicielka Fundacji Shalom, p. Ilona Masalska - prezes Fundacji Przyjaźni Polsko - Izraelskiej, p. Jonatan Barkai - izraelski poeta oraz warszawska młodzież, a wśród nich klasy szóste SP 236.

Portal historyczny www.dzieje.pl napisał o nas:     http://dzieje.pl/wideo/dzieci-o-getcie-warszawskim

19.04.2012r. - delegacje klas złożyły wieńce w miejscach pamięci:

- Bunkier Danielewicza (ul. Miła)
- Płyta ku czci Sz. Zygielbojma (ul. Zamenhofa)
- Umschlagpatz (ul. Stawki)
- Enklawa getta ( ul. Sienna 55)
- Płyta ku czci P. Frenkla (ul. Muranowska)

Klasy pierwsze gimnazjum spędziły uroczysty wieczór w Teatrze Żydowskim.

Foto: p. Lidia Wojda

20.04.2012r. - klasy drugie gimnazjum uczestniczyły w wieczorze literacko - muzycznym "Dla Nich Wszystkich" z udziałem Jonathana Barkai, Tomasza Jastruna oraz Chóru Żydowskiego Clil i zespołu instrumentalnego. Uroczystość odbyła się w Ośrodku Kultury im. Stefana Żeromskiego przy ul. Obozowej 85 pod patronatem Rady i Zarządu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.